Šeši ekspertų patarimai: kaip pasirinkti ir įsirengti namus, kad jie džiugintų kuo ilgiau

Patarimai | 2022.07.12

Nukopijuota!

Namų pasirinkimas ir įsirengimas reikalauja laiko ir kantrybės, todėl kiekvienas naujakurys nori, kad naujas būstas kuo ilgiau atitiktų jo poreikius. Kaip žinoti, kad naujas pirkinys džiugins ne tik pirmus metus ir į ką atkreipti dėmesį jį įsirengiant? Į šiuos klausimus atsako nekilnojamojo turto ir interjero dizaino ekspertai.

Vidutiniškai, vienas JAV gyventojas per savo gyvenimą pakeičia gyvenamąją vietą daugiau nei 11 kartų. Europoje šis skaičius siekia maždaug keturis, o kaimyninėje Lenkijoje – vos du kartus. Pasak NT plėtotojo „Omberg“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovės Editos Gudauskienės, lietuviai kraustosi iš tiesų retai.

„Pastebime, kad lietuviai, palyginus su Vakarų šalimis, linkę kur kas ilgiau gyventi vienuose namuose. Dėl to rekomenduojame į paieškas ir į būsto įsirengimą nepulti stačia galva, o priimti apgalvotus bei ilgaamžius sprendimus, kad ilgai būtumėte jais patenkinti, o atnaujinamojo remonto imtis reikėtų kuo vėliau“, – sako E. Gudauskienė.

Įsivertinkite būsto vietą

Renkantis naują būstą pirmiausia racionaliai įvertinkite jo vietą. Įsitikinkite, ar ji atitinka jūsų gyvenimo būdą ir poreikius.

„Ramybės ir poilsio ieškantys žmonės ieško netoliese esančių parkų ir ežerų, turintys vaikų ar augintinių – patogių žaidimų aikštelių, o gyvenantys aktyviai – sporto infrastruktūros. Visgi, kadangi naujų namų statybos vyksta labai greitai, visuomet rekomenduoju pasidomėti, kokie projektai netolimoje ateityje planuojami aplink ir kaip tai gali paveikti jūsų gyvenamąją aplinką“, – sako E. Gudauskienė.

Pašnekovė taip pat pataria kruopščiai išanalizuoti aplinkinio mikrorajono plėtros planą, pagal kurį galima susidaryti aiškų vaizdą apie būsimus pastatus ir aplinką. Taip galima išvengti netikėtumų, kai gretimame tuščiame sklype išdygsta naujas pastatas, potencialiai apribojantis parkavimosi galimybes ar užstojantis vaizdą už lango.

Išsiaiškinkite, kokia būsto paskirtis

Besirenkant naują gyvenamąją vietą taip pat reikėtų išsiaiškinti, kokia būsto paskirtis. Nesusipažinus su šia informacija, naujas pirkinys gali neatitikti lūkesčių.

„Vis dar pasitaiko atvejų, kai pasirašydami būsto pirkimo-pardavimo sutartį žmonės sužino, kad naujasis jų pirkinys yra negyvenamosios paskirties ir registruotas kaip poilsio patalpos ar kūrybinės dirbtuvės. Nors tokie butai paprastai yra pigesni, lyginant su gyvenamosios paskirties, dažnai jie mažesni, jiems keliami žemesni reikalavimai, kurie gali suprastinti gyvenimo kokybę“, – aiškina „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

Jei pastatas negyvenamosios paskirties, jo kieme neprivalomos vaikų žaidimų aikštelės ar žaliosios laisvalaikio erdvės, jiems keliami mažesni apšvietimo ir parkavimo reikalavimai, kurie yra svarbūs užtikrinant gerą gyvenimo kokybę.

Atkreipkite dėmesį į pastato eksterjero ir medžiagų kokybę

Renkantis būstą nepamirškite pasidomėti, koks bus pastato konstruktas ir energinio naudingumo klasė. Labai svarbios ir šildymo, vėdinimo sistemos ir eksploatacijos kaštai.

„Visą šią informaciją rasite būsto techninių sprendimų apraše, kuriame detaliai nurodoma, kokios medžiagos naudojamos pastate. Pavyzdžiui, net ir ekonominės klasės šiuolaikiniuose daugiabučiuose pritaikomi modernūs sprendimai, užtikrinantys jų ilgaamžiškumą, mados tendencijoms atsparų fasadą ir naujakurių komfortą“, – sako E. Gudauskienė.

Nusistatykite reikiamą įrengimo darbų tvarką

Įsigiję būstą su daline apdaila gaunate laisvę įsikurti namus taip, kaip norite, tačiau patys turėsite priimti ir daug sprendimų. Pirmasis žingsnis – susidėlioti tinkamą jo įrengimo darbų seką, pataria interjero dizainerė Jovita Bingelytė.

„Neretai vidaus apdailą atliekantys nusamdyti darbuotojai prašo pateikti elektros planus, tačiau pačioje pradžioje reikėtų aiškių kambarių planų su išdėliotais baldais. Tai padės nuspręsti kiek ir kur reikės kištukinių lizdų, kur kabės šviestuvai, į kurią pusę turėtų atsidaryti durys ir pan.“, – pabrėžia dizainerė.

Pasak pašnekovės, tik sudėliojus visus baldų išdėstymo, elektros ir santechnikos taškus galima toliau pradėti galvoti apie reikalingus įmontuojamus santechnikos prietaisus, nes juos, anot dizainerės, pirkti reikės pirmiausia.

„Norint patogios ir funkcionalios virtuvės, jos įrengimą reikėtų planuoti vieną pirmųjų. Dėl nestandartinių išmatavimų buitinės technikos dažnai tenka keisti elektros bei santechnikos įvadus. Viską apgalvojus iš anksto, bus galima išvengti galimų nepatogumų ar galvos skausmo, bandant visus juos sutalpinti virtuvėje“, – pabrėžia J. Bingelytė.

Nepagailėkite lėšų kokybiškai įrangai

Anot interjero dizainerės, paprastai naujakuriai dalį baldų gamina pagal individualius poreikius, kitą dalį – perka, todėl natūralu, kad kai kuriais atvejais norima pataupyti labiau. Vis dėlto, J. Bingelytė pataria nepagailėti lėšų įsirengiant vonią ir virtuvę.

„Būtent šių zonų įrengimas užtrunka ilgiausiai, tad, atlikus darbus nekokybiškai, jos gali sukelti daugiausia galvos skausmo ar netgi pridaryti žalos jūsų ar jūsų kaimynų turtui. Todėl siūlyčiau, turint galimybę, mažiausiai taupyti renkantis virtuvės baldus, santechnikos prietaisus, buitinę ir virtuvės įrangą“, – pataria dizainerė.

Atidžiai rinkitės ir prižiūrėkite grindis

Dar vienas dalykas, kuriam interjero dizainerė siūlo nepagailėti lėšų – grindų danga, kurią įrengus daugelis naujakurių nori jos remontą atidėti kuo toliau į ateitį. Dėl šios priežasties reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į jos kokybę, bet ir storį.

„Dažniausiai dangų storiai skiriasi. Norint, kad bute visur būtų vienodas grindų lygis, reikia iš anksto atidžiai numatyti, kokia grindų danga bus dedama skirtinguose kambariuose. Pagal tai tam tikrose buto zonose gali reikėti pakelti esamas grindis arba jas papildomai išlyginti“, – pažymi J. Bingelytė.

Taip pat dizainerė pabrėžia, kad siekiant grindų dangos ilgaamžiškumo, reikia atidžiai ja rūpintis. Patariama po kilimais pakloti pagrindą, padėsiantį ilgiau išlaikyti jų kokybę, o po kėdėmis su ratukais patiesti apsauginį kilimėlį, saugantį parketą nuo susibraižymų.